wróć
do góry
Kategoria: 

Jakiego robota sprzątającego kupić? 10 łatwych kroków [Poradnik]

Autor: 
Monika
04/10/2021
Skomentuj:
Udostępnij:
Reklama

Chcesz codziennie odkurzać, leżąc na kanapie, albo kiedy nie ma Cię w domu? Oszczędzać czas i energię? Mieć czyste podłogi bez wysiłku?

Męczy Cię odkurzanie ciężkim odkurzaczem tradycyjnym? Denerwuje Cię plączący się kabel, który przepinasz od gniazdka do gniazdka?

Ciesz się wolnym czasem i porządkiem w domu. Daj się wyręczyć robotowi sprzątającemu.

Zobacz 10 prostych kroków, jak wybrać idealny odkurzacz automatyczny.

Ten artykuł jest poradnikiem. Znajdziesz w nim wiele wskazówek, na co warto zwrócić uwagę przed kupnem robota sprzątającego. Tutaj znajdziesz nasz ranking robotów sprzątających, jeżeli od razu chcesz przejrzeć listę polecanych modeli.

Znowu odkurzanie… Czy tak wygląda Twój dzień?

Dbasz o swój dom i chcesz, żeby było w nim czysto.

Wracasz zmęczona z pracy, a w przedpokoju wita Cię piasek z butów i ślady błota. Wczoraj padało, a Twoje dzieci świetnie bawiły się w ogrodzie po deszczu.

W korytarzu i salonie widzisz sierść ukochanych futrzaków. Uwielbiasz zwierzęta w domu, ale w głębi duszy rozpaczasz, że dopiero co odkurzałaś, a Twój wysiłek poszedł na marne.

Kochasz wspólne posiłki z rodziną, ale codziennie w kuchni na podłodze są okruszki ze śniadania i plamy po kawie.

Przed wyjściem do pracy starannie układasz fryzurę. Wyglądasz fantastycznie, ale po porannej stylizacji włosy są na podłodze w całej łazience.

Reklama

Jest wiosna i dookoła pełno pyłków? Na dworze Ci nie przeszkadzają, ale kiedy wpadają przez okno, zbierają się na podłodze, pod meblami i w kątach. Wcale nie jest Ci do śmiechu.

Często odwiedzają Cię znajomi i rodzina, więc nie chcesz najeść się wstydu, kiedy zobaczą brudną podłogę w Twoim domu.

Nie masz siły i czasu na to, żeby codziennie biegać po domu z ciężkim i nieporęcznym odkurzaczem. Po pracy chcesz odpocząć i spędzić czas z rodziną.

Twój dom jest duży i masz wrażenie, że odkurzanie wszystkich pokoi zajmuje wieczność. Bolą Cię ręce od machania odkurzaczem i kręgosłup, bo jesteś zgarbiona.

Odkurzacz hałasuje i boli Cię głowa. Twoja rodzina nie może odpoczywać, skupić się na czytaniu, czy odrabianiu lekcji. Odkurzacz straszy zwierzaki w domu, które chowają się przed Tobą…

I już wszyscy mają tego dosyć.

Brzmi znajomo? Chcesz to zmienić?

Robot sprzątający czy odkurzacz klasyczny co kupić
Hałas, plączący się kabel i obolałe plecy? Nie musisz odkurzać tradycyjnym odkurzaczem. Sprzątaj, leżąc na kanapie!

To normalne, że codziennie na podłodze zbiera się kurz, sierść, włosy, okruchy i inne zanieczyszczenia. Nawet jeśli odkurzasz codziennie, efekt trwa krótko.

Co powiesz na czystą podłogę, na której bezpiecznie bawią się Twoje dzieci? Po której Ty chodzisz boso z przyjemnością?

Rób to, co dla Ciebie najważniejsze, a odkurzanie zostaw robotowi sprzątającemu.

Reklama

Co to jest robot sprzątający i jak działa?

Odkurzacz automatyczny do dywanów
Co to jest odkurzacz automatyczny? W jaki sposób sprząta?

Robot sprzątający to mały odpowiednik klasycznego odkurzacza (i mopa, w zależności od modelu). Ma system ssący i szczotki, które zbierają kurz, włosy, sierść i okruchy do zbiornika.

Działa na akumulator. Samodzielnie jeździ po podłodze i odkurza dzięki oprogramowaniu i czujnikom. Bada otoczenie, omija przeszkody, robi mapy pomieszczeń i planuje najlepszą trasę sprzątania.

Czy wiesz, że... 

Najdroższy odkurzacz na świecie

Najdroższym odkurzaczem na świecie jest HYLA GST Swarovski Edition i kosztuje 21 900 USD – to ponad 80 000 złotych (Księga Rekordów Guinnessa).

https://www.guinnessworldrecords.com/world-records/91235-most-expensive-vacuum-cleaner

8 największych zalet robota sprzątającego

Dlaczego warto mieć odkurzacz automatyczny? Jakie są opinie o robocie sprzątającym? W zdecydowanej większości – pozytywne 😊

Dlaczego właściciele robotów tak bardzo doceniają ich pomoc w odkurzaniu?

Odkurzacz automatyczny zalety
Jakie zalety ma robot sprzątający? Dlaczego warto go mieć w domu?

Szybko i łatwo odkurzasz

Oszczędzasz czas i siłę. Kiedy robot odkurza, Ty leżysz na kanapie i oglądasz serial, bawisz się z dziećmi, jesteś w pracy, albo na zakupach.

Odkurzacz automatyczny jest robotem, więc się nie męczy. Jeździ po pokoju i zbiera brud, włosy, sierść, kurz i okruszki. Odkurza dywany, wykładziny i podłogi twarde (np. drewniane, panele, laminowane i płytki).

Działa bez kabla. Nie potykasz się o przewód, nie przepinasz go z gniazdka do gniazdka i nie martwisz się, że przypadkowo je wyrwiesz.

Odkurzacz automatyczny z harmonogramem pracy daje Ci kontrolę nad sprzątaniem. Wybierasz dzień i godzinę, kiedy robot ma sprzątać. Może odkurzać nawet codziennie.

Odkurza, mopuje i poleruje

Wielofunkcyjny robot sprzątający zastępuje kilka urządzeń. Sprząta szybciej, bo za jednym razem odkurza, myje lub poleruje podłogę.

Reklama

Niektóre z robotów sprzątających usuwają baterie dzięki lampie UV. Rozmiękczają brud dzięki spryskiwaczowi, albo zostawiają przyjemny zapach dzięki odświeżaczowi powietrza.

Bezpiecznie sprząta pod okiem czujników

Odkurzanie jest bezpieczne dla Ciebie, robota, mebli i innych przedmiotów w pokoju.

Większość robotów sprzątających ma czujniki wykrywające meble, przedmioty na podłodze, ściany, schody, czy kable. Dzięki czujnikom znajdują bazę do ładowania, liczą przejechany dystans, albo kontrolują zapełnienie zbiornika na kurz.

To wygodne, bo taki robot jest samoobsługowy.

Oczyszcza powietrze, którym oddychasz

Jesteś alergikiem? Dokuczają Ci czerwone i piekące oczy, katar i kichanie?

Masz zdrowe powietrze w domu i czyste podłogi za jednym razem. Robot oczyszcza powietrze w trakcie odkurzania. To zasługa filtrów (np. HEPA), które łapią kurz, wirusy, bakterie i alergeny.

Weź głęboki i zdrowy oddech!

Sprząta pod meblami

Robot sprzątający odkurza pod meblami. Jest płaski i wjeżdża pod szafę, komodę, kanapę, czy łózko. Odkurza tam, gdzie trudno Ci dosięgnąć zwykłym odkurzaczem.

Łatwo i wygodnie przechowujesz robota. To kolejna zaleta płaskiej obudowy. Zajmuje mało miejsca w szafie, a jeśli chcesz, „parkujesz” go w specjalnej stacji dokującej na podłodze.

Odkurza, kiedy dzieci śpią

Oglądasz serial, czytasz książkę, a Twoje dzieci śpią, kiedy odkurzacz automatyczny sprząta. Jest cichszy niż tradycyjny odkurzacz. Jest dyskretny i nie straszy zwierzaków w domu.

Reklama

Niektóre roboty sprzątające "hałasują" na poziomie tylko 50 dB, co możesz porównać do szumu w biurze.

Jest łatwy w obsłudze

Łatwo i wygodnie sterujesz robotem. Funkcje wybierasz przyciskami na obudowie, dotykowym panelu, pilotem, głosem, albo w aplikacji. Najczęściej producenci umożliwiają sterowanie na kilka sposobów.

Dzięki aplikacji i sterowaniu głosem włączasz robota, kiedy jesteś w innym pokoju, albo poza domem.

Ma ciekawy design

Dekorujesz swój dom z robotem sprzątającym. Większość z nich ma elegancki wygląd, dyskretne kolory i z powodzeniem zajmuje główne miejsce w salonie.

Obudowa może być matowa, błyszcząca, w delikatnej czerni, bieli, lub z kolorowymi elementami. Nie chowaj go do szafy, bo świetnie wpasowuje się w klimat domu.

6 wad odkurzacza automatycznego

Czy robot sprzątający ma wady? Tak, znajdziesz kilka minusów (żeby nie było tak kolorowo 😊). To wcale nie oznacza, że musisz zrezygnować z zakupu.

Zobacz, na co musisz się przygotować.

Niedokładnie odkurza narożniki i dywany

Robot sprzątający może mieć kłopot z odkurzaniem narożników i wzdłuż listew przypodłogowych. Większość z nich jest okrągła i nie przylega do ściany.

Jak odkurzacz sobie z tym radzi? Ma szczotki boczne, które wygarniają brud z kątów i wzdłuż listew.

Odkurzacz z małą mocą ssącą może mieć kłopot z odkurzaniem dywanów z długim włosiem. Nie jest w stanie skutecznie „wyciągać” brudu z długiego runa.

Reklama

Niektóre odkurzacze nie radzą sobie z ciemnymi dywanami, bo uważają je za przepaść, więc… omijają je. Rozwiązaniem jest robot sprzątający z czujnikami, które wykrywają ciemne powierzchnie. Dzięki nim odkurzacz może je posprzątać.

Blokuje się pod meblami

Odkurzacz automatyczny może zablokować się pod meblami. Im jest wyższy, tym większe ryzyko, że utknie i będziesz musiała go wyciągnąć.

Mój pierwszy robot sprzątający blokował się pod podwieszaną miską WC i musiałam go wyciągać. Jeśli chcesz uniknąć takiej „akcji ratunkowej”, kup niski odkurzacz (np. o wysokości 7,5 cm).

Ma za mało czujników

Niektóre roboty mają podstawowy zestaw czujników. Im mniej sensorów, tym większe ryzyko, że robot nie zauważy wszystkich przeszkód, mebli, ścian, czy kabli. Może je obijać i uszkodzić, wciągnąć małe zabawki, przewrócić miski zwierzaków, czy zaplątać się w kable.

Ma kiepską jakość wykonania

Robot zrobiony z plastiku słabej jakości trzeszczy w trakcie odkurzania. Z czasem mogą pojawiać się szpary pomiędzy częściami obudowy, a przyciski na korpusie mogą przestać działać. Im gorsza jakość wykonania, tym większe ryzyko, że zawiasy, zatrzaski, klapki i inne „wrażliwe” miejsca się zepsują.

Słaba dostępność części i serwisowanie

Może się zdarzyć, że dostępność części zamiennych jest kiepska. Jeśli coś się zepsuje, musisz przygotować się na cierpliwe szukanie części lub długie czekanie na nią.

W zależności od rodzaju usterki czasami płacisz za naprawę z własnej kieszeni, a nawet wysyłasz produkt za granicę do serwisu. To naraża Cię na dodatkowe (i czasami spore) koszty.

Czasami po oddaniu odkurzacza do naprawy nie dostajesz urządzenia zastępczego. Jeśli naprawa trwa długo, musisz odkurzać zwykłym odkurzaczem.

Jest drogi

Robot sprzątający w porównaniu z klasycznym odkurzaczem jest drogi. Im więcej funkcji, wyższe parametry i nowocześniejsze technologie, tym jest droższy.

Najtańsze zaczynają się od kilkuset złotych, a najdroższe kosztują kilka tysięcy.

Reklama
Czy wiesz, że... 

Pierwszy odkurzacz przenośny

Pierwszy odkurzacz przenośny powstał w 1906 roku i był zrobiony z wentylatora elektrycznego, poszewki od poduszki i pudełka.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Odkurzacz

Jak wybrać robota sprzątającego? 10 łatwych kroków

Znasz to uczucie, kiedy kupujesz sprzęt za górę pieniędzy, a później okazuje się, że większości funkcji... nie używasz?

Przybij piątkę!

Zdarza się, że jesteś zachwycona urządzeniem, bo ma dużo fajnych "bajerów". Ale później żałujesz, że wydałaś pieniądze na coś, czego nie używasz. Znam to.

Najlepszy odkurzacz to taki, który pasuje do Twojego stylu życia. Taki, który ma dokładnie to, czego potrzebujesz.

Mam dla Ciebie poradnik, który pomoże Ci wybrać najważniejsze funkcje i parametry w robocie sprzątającym. Co robot musi mieć, a co Ci się nie przyda? I najważniejsze...

Jakiego robota kupić, żeby nie przepłacić?

Ilość odkurzaczy automatycznych, które możesz kupić, jest ogromna. Nic dziwnego, że czujesz się zagubiona.

Zobacz, jak w 10 prostych krokach wybrać najlepszego robota sprzątającego. Zaczynamy!

Czas działania i ładowania baterii

Jak duże masz mieszkanie? A może mieszkasz w domku jednorodzinnym? Ile pokoi ma sprzątać robot? Jaka jest ich powierzchnia? Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci określić czas pracy odkurzacza.

Reklama

Im więcej pokoi jest do odkurzenia, tym dłużej powinien działać robot. Szczególnie jeśli ich powierzchnia jest duża. Im dłużej działa robot, tym rzadziej go ładujesz.

Przykład:

Mieszkasz w kawalerce 35 m2 i do odkurzenia masz 1 pokój, kuchnię i łazienkę. Wystarczy Ci robot, który po naładowaniu działa ok. 40 minut.

Mieszkasz w domku jednorodzinnym o powierzchni 150 m2? Odkurzasz wszystkie pokoje od razu? Wybierz robota z długim czasem działania (na przykład 120 – 150 minut). Nie przerywasz odkurzania, żeby doładować baterię.

Niektórzy właściciele robotów mówią, że w 60 minut sprząta około 70 – 100 m2. Pamiętaj, że to nie reguła i wynik może być różny w zależności od producenta.

Dla ułatwienia niektórzy producenci w parametrach podają czas działania i powierzchnię, jaką w tym czasie odkurzysz (np. odkurzacz działa przez 180 minut i w tym czasie sprząta 240 m2).

Co z czasem ładowania baterii?

Niektóre akumulatory ładujesz w 1,5 godziny, a inne w 6 godzin. Im dłużej ładuje się bateria, tym dłużej czekasz na odkurzanie. Długi czas ładowania jest ok, kiedy ładujesz akumulator odpowiednio wcześnie.

Jeśli się spieszysz i chcesz szybko posprzątać, bo goście wpadną za 30 minut, możesz się zirytować, że robot będzie gotowy do odkurzania za kilka godzin.

Wskaźnik ładowania na obudowie pokazuje Ci, czy robot jest już gotowy.

Reklama

Lubisz wygodę i chcesz, żeby odkurzacz był samodzielny? Kup odkurzacz z funkcją automatycznego powrotu do bazy. Kiedy bateria jest wyczerpana, robot sam wraca do stacji i zaczyna się ładować. Nie musisz pamiętać o ładowaniu i zerkaniu na stan baterii.

Niektóre odkurzacze dodatkowo po naładowaniu wracają w miejsce, gdzie przerwały sprzątanie i kontynuują odkurzanie. To wygodne, bo masz pewność, że cała podłoga jest wysprzątana.

Jaka moc silnika i siła ssąca?

Jaka moc silnika i siła ssąca jest najlepsza?

Moc silnika określa, z jaką siłą i prędkością pracują szczotki i system ssący. Podawana jest w watach (W). Im większa moc, tym skuteczniejsze odkurzanie. Niewielu producentów podaje moc silnika w parametrach.

Moc ssania to wydajność odkurzania. Podawana jest w Paskalach (Pa). Im wyższa moc ssania, tym lepiej. Odkurzacz dokładniej i szybciej sprząta podłogę i lepiej "wyciąga" z dywanów włosy, sierść i okruszki.

Jeśli masz grube dywany, wybierz robota z mocą ssania co najmniej 1800 Pa. Jeżeli odkurzasz tylko podłogi twarde (panele, drewniane, kafelki) i nie chcesz wydawać dużo na robota, wystarczy Ci moc ssania około 1000 Pa.

Niektóre odkurzacze mają czujniki, które rozpoznają rodzaj podłogi i stopień zabrudzenia. Automatycznie zwiększają moc ssania po wjechaniu na dywan lub znalezieniu mocno zabrudzonego miejsca.

Może Ci się przydać regulacja mocy ssania. Dopasowujesz ją do własnych potrzeb. Zwiększasz moc ssania na dywanach, a zmniejszasz na płytkach i panelach.

Wielofunkcyjny robot sprzątający

Funkcje w robocie sprzątającym
Czy warto kupić wielofunkcyjnego robota sprzątającego? Co potrafi oprócz odkurzania?

Nie wiesz, czy opłaca się kupić odkurzacz wielofunkcyjny? Im więcej funkcji ma odkurzacz, tym zastąpi więcej sprzętów domowych.

Jakie funkcje ma robot oprócz odkurzania? Myje podłogę, poleruje ją, usuwa bakterie, odświeża powietrze i rozmiękcza zaschnięte plamy.

Reklama

Przykład:

W domu masz tylko panele i płytki. Chcesz oszczędzać czas, więc najlepszy jest robot z mopem lub ściereczką do polerowania. W trakcie odkurzania przeciera podłogę (na mokro lub sucho), więc sprzątanie jest szybsze.

Twoje dziecko raczkuje, albo często bawi się na podłodze? Kup robota z lampą UV, który dezynfekuje powierzchnię.

Odkurzacz ma sprzątać w kuchni? Często gotujesz, więc na podłodze są tłuste i zaschnięte plamy. Kup robota sprzątającego z funkcją spryskiwacza, który wstępnie rozmiękcza plamy.

Po odkurzaniu chcesz mieć przyjemny zapach w domu? Robot sprzątający z funkcją odświeżacza powietrza rozpyla miły aromat dookoła Ciebie. To fajna opcja na co dzień (nie tylko przed przyjściem gości 😊).

Robot sprzątający mopujący. Czy warto go kupić?

Najczęściej wybierany jest robot sprzątający mopujący. Zastanawiasz się, czy sprawdzi się w Twoim domu? Jakie ma plusy i minusy?

Robot sprzątający mopujący zalety
Jakie plusy i minusy ma robot sprzątający z mopem? Czy zastąpi tradycyjnego mopa?

Plusem jest szybsze sprzątanie. Robot od razu wyciera podłogę na mokro, więc nie musisz używać tradycyjnego mopa.

Najlepszy jest odkurzacz, który sam dozuje wodę na ściereczkę i dobiera poziom jej nawilżenia do rodzaju podłogi. Delikatne podłogi są bezpieczne.

Odkurzacz ze strefami bez mopowania ułatwia Ci życie. Nie zwijasz dywanów, nie sprzątasz misek zwierzaków przed mopowaniem. Wyznaczasz obszary, które robot ma ominąć w trakcie mycia.

Minusem jest fakt, że robot sprzątający z mopem nie zastąpi raz na zawsze mycia tradycyjnym mopem. Raz na jakiś czas warto umyć podłogę zwykłym mopem.

Reklama

W tańszych odkurzaczach sama zwilżasz mopa, więc co jakiś czas musisz przerwać pracę robota i nawilżyć ściereczkę. Jest ryzyko, że zbyt mokry mop uszkodzi delikatne podłogi (np. drewniane). Mop może niedokładnie przylegać do podłogi, więc niedokładnie sprząta.

W robocie, w którym nie masz funkcji stref bez mopowania, musisz zwinąć dywany i zabrać przedmioty z podłogi, żeby robot ich nie zniszczył.

Czujniki bezpieczeństwa

Jakie czujniki ma mieć robot? Czy w ogóle są Ci potrzebne?

Bezpieczna praca to podstawa. Oszczędzasz i robota i całe wyposażenie domu 😊 Dzięki czujnikom omija meble i inne przedmioty na podłodze, schody, kable, czy ściany.

Rodzaje czujników w odkurzaczu automatycznym
Jakie czujniki ma robot sprzątający? Które z nich są Ci potrzebne?

W najtańszych modelach jest:

 • Czujnik przeszkód/antykolizyjny. Robot wykrywa przeszkodę i zwalnia, więc minimalizuje ryzyko uderzenia.
 • Czujnik uskoku podłoża/schodów. Odkurzacz wykrywa miejsca, z których mógłby spaść. Zatrzymuje się przed nimi i wybiera inną trasę sprzątania.

Jakie inne czujniki masz w robocie sprzątającym? W droższych robotach jest:

 • Czujnik wykrywający stację dokującą. Po rozładowaniu robot sam wraca do stacji i się ładuje.
 • System mapowania. Przed sprzątaniem robot robi wirtualny plan pokoju. Zapamiętuje lokalizację przeszkód i wyznacza najlepszą trasę sprzątania. Dzięki temu jest efektywny i ekonomiczny.
 • Czujnik kurzu. Wykrywa mocno zabrudzone miejsca, więc robot spędza więcej czasu na ich dokładnym czyszczeniu.
 • Czujnik przeciwko zaplątaniu się w kable. Robot wykrywa przewody i je omija.
 • Wirtualna ściana. Wyznaczasz robotowi granicę sprzątania. Przydaje się w miejscach, gdzie są miski z jedzeniem dla zwierząt, albo zabawki dziecka. Nie musisz wcześniej sprzątać rzeczy podłogi.

Przyjmij zasadę, że im więcej czujników, tym robot jest droższy.

Pojemność zbiornika na kurz

Jaką pojemność ma mieć zbiornik na kurz?

Im większy jest zbiornik, tym rzadziej go opróżniasz. Zazwyczaj to około 300 ml – 600 ml.

Przykład:

Reklama

Robot sprząta podłogi w kawalerce? Wystarczy Ci zbiornik o pojemności około 300 ml, bo powierzchnia do sprzątania jest mała.

Odkurzasz dom o powierzchni 150 m2 za jednym razem? Wybierz zbiornik o pojemności około 600 ml. Mieści więcej kurzu, więc nie przerywasz pracy robota, żeby wyrzucić śmieci.

Ciekawą opcją jest robot sprzątający ze stacją, która ma w sobie worek na śmieci. Po odkurzeniu robot podjeżdża do stacji i wyrzuca kurz do worka. Worek jest pojemny (ma nawet 2,5 l), więc opróżniasz go raz na kilka tygodni. Twoja praca jest ograniczona do minimum.

Jaki kształt robota sprzątającego?

Robot sprzątający jaki kształt wybrać
Jaki kształt robota sprzątającego wybrać? Jakie są ich plusy i minusy?

Jaki kształt robota jest lepszy? W kształcie litery "O" czy „D”? Jaka jest główna różnica pomiędzy nimi?

Robot w kształcie litery „D” lepiej odkurza kąty i wzdłuż ścian, dlatego nie musi mieć szczotek bocznych. Jest lepszy, jeśli kształt pokoi jest skomplikowany i ma dużo narożników.

Okrągły robot ma szczotki boczne. Wygarniają brud wzdłuż ścian i z narożników i kierują go do szczotki głównej. Jest dobry do pokoi o prostym kształcie (np. prostokątnym lub kwadratowym).

Ważna jest wysokość robota. Zmierz, ile cm jest pomiędzy meblami a podłogą. Dzięki temu sprawdzisz, czy robot swobodnie się pod nie zmieści.

Najniższe odkurzacze automatyczne mają około 7,5 cm – 8 cm wysokości. Jeżeli masz meble na niskich nóżkach, odkurzacz może się nie zmieścić, albo utknie pod nimi.

Głośność pracy

Decybele poziom dźwięku
Jak głośny jest robot sprzątający? Czy przeszkadza w trakcie codziennych czynności w domu?

Mam dobrą wiadomość. Robot sprzątający jest cichszy niż klasyczny odkurzacz. Niektóre z nich nie przeszkadzają Ci podczas drzemki i oglądania TV.

Głośność podawana jest w decybelach (dB). Najczęściej roboty hałasują na poziomie 50 do 75 dB. Dla porównania, klasyczny odkurzacz robi hałas około 80 dB.

Reklama

Do czego to porównać? 40 dB to szmery w domu, a 90 dB to hałasy z ulicy.

Przykład:

Jeśli robot ma odkurzać, kiedy Twoje dziecko śpi, wybierz ciche urządzenie. Dyskretny odkurzacz automatyczny polecany jest też właścicielom zwierzaków domowych, które boją się zwykłego odkurzacza.

Najcichsze roboty odkurzają z głośnością 50 dB. To odgłos podobny do szumu w biurze.

Odkurzacz ma sprzątać tylko wtedy, kiedy jesteś w pracy, a dzieci w szkole? W tym przypadku głośność robota nie jest aż tak ważna. Odkurza, kiedy nikogo nie ma w domu, więc możesz kupić robota robiącego hałas na poziomie nawet 70 – 75 dB.

Sterowanie – pilot, aplikacja, czy głos?

Jest kilka sposobów sterowania robotem. Często producenci łączą kilka z nich, żeby każdy wybrał opcję najlepszą dla siebie.

Sterowanie aplikacją, pilotem i dotykowe w robocie sprzątającym
Wybierasz sterowanie przyciskiem, dotykowe, pilotem czy aplikacją? Które jest dla Ciebie najwygodniejsze?

Najczęściej producenci łączą kilka sposobów sterowania (np. pilotem i aplikacją). Każdy sposób sterowania ma plusy i minusy. Zobacz, jakie.

Przyciski na obudowie
Zalety
 • Łatwe i intuicyjne sterowanie
 • Wygodne dla starszych osób
 • Nie potrzebujesz Internetu
Wady
 • Musisz podejść do robota, żeby nim sterować
 • Napisy i ikony mogą być nieczytelne
 • Z czasem ikony i napisy się ścierają
Dotykowy panel
Zalety
 • Nie potrzebujesz Internetu
 • Dobry dla osób, które nie lubią aplikacji
 • Elegancko wygląda na obudowie
Wady
 • Musisz podejść do robota, żeby nim sterować
 • Panel może być słabo widoczny
 • Ikony mogą być za małe i nieczytelne
Pilot
Zalety
 • Sterujesz na odległość
 • Nie potrzebujesz Internetu
 • Dobry dla osób, które nie lubią aplikacji
Wady
 • Pilot ma zasięg w pokoju, w którym jest robot
 • Wyczerpują się baterie i kupujesz nowe
 • Z czasem przyciski i ikony się ścierają
Aplikacja
Zalety
 • Sterujesz z dowolnego pokoju
 • Sterujesz, kiedy jesteś poza domem
 • Masz dostęp do wielu opcji (np. harmonogramu pracy, wirtualnych ścian)
Wady
 • Potrzebujesz Internetu
 • Mało intuicyjne menu aplikacji
 • Możliwe błędy w aplikacji
Sterowanie głosem
Zalety
 • Sterujesz z dowolnego pokoju
 • Sterujesz, kiedy jesteś poza domem
 • Masz dostęp do wielu opcji (np. włączania robota, zmiany trybu sprzątania)
Wady
 • Potrzebujesz internetu
 • Czasami robot nie rozumie języka polskiego

Jakie funkcje dodatkowe?

Jakie dodatkowe funkcje są w robocie sprzątającym? Co może Ci się przydać?

 • Programy sprzątania – to gotowe tryby sprzątania, np. spot (sprzątanie w miejscu), automatyczny, odkurzania krawędzi (wzdłuż ścian i listew podłogowych). Uruchamiasz tryb w zależności od trybu życia i stopnia zabrudzeń.
 • Odkurzanie wstępne – robot odkurza przed myciem podłogi. Sprzątanie jest dokładniejsze.
 • Kamera – monitorujesz sprzątanie na żywo prosto z robota. Oglądasz na telefonie, co się dzieje w domu i jak przebiega sprzątanie.

Co jest w zestawie?

Przed zakupem sprawdź, co jest w zestawie z robotem. Dzięki temu wiesz, czy masz zapasową szczotkę, ściereczki do mycia lub czyścik.

Najczęściej w pakiecie dostajesz:

Reklama
 • Ściereczkę z mikrofibry
 • Zapasowe szczotki
 • Stację ładującą/ładowarkę
 • Filtry
 • Pilot
 • Wirtualną ścianę (w formie magnetycznego paska)
 • Szczoteczkę do czyszczenia
 • Narzędzia (np. śrubokręt do demontażu szczotek bocznych)

Wyposażenie różni się w zależności od modelu.

Najlepszy robot sprzątający. Nasz ranking top 10

Wiesz już, czego szukasz? Zdecydowałaś, jakie funkcje musi mieć Twój robot sprzątający?

Ma działać przez 3 godziny? Powinien być maksymalnie cichy? Robić mapy pokoi i sam wracać do bazy ładowania?

Zobacz nasz ranking 10 najlepszych odkurzaczy automatycznych do 1000 zł i powyżej 1000 zł. Sprawdź, który z nich spodoba Ci się najbardziej 😊

Reklama
Obserwuj dyskusję
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Kuba
Admin
2 lat temu

Czy ten poradnik pomógł Ci dokładniej zrozumieć roboty sprzątające? A może masz inne pytania? 🙂

Zobacz również:
07/10/2022
Wysoko podnosi ramię z mopem, kiedy wjeżdża na dywan. Robot sprzątający iRobot Roomba Combo j7

Reklama Chcesz, żeby Twój robot sprzątający mył panele i odkurzał dywan za jednym razem? Martwisz się, że mop zostawi mokre ślady na dywanie? iRobot znalazł na to rozwiązanie. Poznaj nowy odkurzacz automatyczny Roomba Combo j7. Odkurza i myje podłogę. Kiedy wjeżdża na dywan, wysoko unosi ramię z mopem, żeby nie zostawiać plam. Możesz go kupić […]

03/10/2022
Sprzątasz pod kanapą z prostymi plecami. Odkurzacz bezprzewodowy z elastyczną rurą Bosch Unlimited 7

Reklama Odkurzanie pod kanapą i stołem bez schylania się? Teraz już tak! Nowy odkurzacz bezprzewodowy Bosch Unlimited 7 zgina się, więc łatwo wsuwasz go pod meble. Szczotka sama dopasowuje moc ssania do rodzaju podłogi. Kiedy robisz sobie przerwę w pracy, parkujesz odkurzacz w pionie. Odkurzanie jest komfortowe i wygodne dla Twoich pleców. Elastyczna rura zgina […]

21/09/2022
Odkurzacz, który sam się czyści. Zobacz nowy Philips AquaTrio 9000 3w1

Reklama Chcesz oszczędzać czas i sprzątać szybciej? Nie lubisz ręcznie czyścić szczotek, mopa i brudnego wiadra po myciu podłogi? Świetnie się składa, bo nowy odkurzacz bezprzewodowy Philips AquaTrio 9000 3w1 ułatwia odkurzanie i mycie podłóg. A do tego sam się czyści. Wystarczy jeden ruch ręki i jednocześnie usuwasz kurz, plamy, zacieki i bakterie z podłóg […]

21/09/2022
Widzi brud niewidoczny dla oka. Odkurzacz bezprzewodowy Kärcher VC 7

Reklama Zastanawiasz się, jakiej mocy ssania użyć do skutecznego sprzątania drobnego kurzu, sierści zwierzaków, włosów, piasku i okruchów po śniadaniu? Nowy odkurzacz bezprzewodowy Kärcher VC 7 Cordless yourMax wie, które obszary potrzebują wyższej mocy ssania. Ma czujnik kurzu, który automatycznie wykrywa brud. Odkurzacz sam dopasowuje najlepszą moc ssania, żeby go usunąć. Kärcher VC 7 sam […]

26/04/2022
Wybiera moc sprzątania za Ciebie. Odkurzacz bezprzewodowy Beko Smart PowerClean Pro Cordless

Reklama Jak skutecznie odkurzać dywany, płytki i panele? Czy na różnych powierzchniach potrzebujesz innej mocy ssania? Nowy odkurzacz bezprzewodowy Beko Smart PowerClean™ Pro Cordless Vacuum Cleaner VRT95929VI wie, jak szybko i dokładnie sprzątać każdy rodzaj podłóg. Automatycznie dobiera najlepszą moc ssania w zależności od podłogi, którą odkurzasz. Zwiększa moc pracy tam, gdzie trzeba. Masz pewność, […]

11/04/2022
Masz alergię? Opróżniasz zbiornik bez chmury pyłu z Samsung Bespoke Jet

Reklama Dokucza Ci alergia? Denerwujesz się, kiedy przy opróżnianiu zbiornika odkurzacza pojawia się chmura pyłu? Masz wrażenie, że wszystkie zanieczyszczenia, które właśnie odkurzyłeś, unoszą się w powietrzu. I słusznie, bo chmura kurzu przedostaje się z powrotem do pokoju. Nowa seria odkurzaczy bezprzewodowych Bespoke Jet™ wie, jak Ci pomóc. Naciskasz 1 przycisk, a odkurzacz sam wyrzuca […]

07/03/2022
Rewolucyjne sprzątanie podłóg w domu. Nowa linia robotów sprzątających Ecovacs Deebot X1

Reklama Robot, który nie potrzebuje Twojej uwagi. Rodzina odkurzaczy automatycznych Ecovacs powiększyła się o 3 nowe modele – Deebot X1 Omni, X1 Turbo i X1 Plus. Są praktycznie samoobsługowe. Co potrafią? Często wyjeżdżasz w podróże służbowe? Zawsze wracasz do czystego domu. Robot sprzątający ze stacją OMNI sam wyrzuca kurz do specjalnego worka w stacji. Do […]

15/02/2022
Czyste i lśniące podłogi z nową serią robotów sprzątających Mi Robot Vacuum – Mop 2

Reklama Do rodziny robotów sprzątających Xiaomi dołączyły 4 nowe modele. Sprzątają podłogi w dużych domach i mniejszych mieszkaniach. Robią mapy pokoi, więc są wydajne i wybierają najlepszą drogę sprzątania. Nie tylko odkurzają różne rodzaje podłóg, ale też przecierają podłogi na mokro mopem. Co jeszcze mają dla Ciebie? Mi Robot Vacuum – Mop 2 Lite Zwinnie […]

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram